Víte, jak se liší standardní bavlna od bio bavlny?

Bavlna patří mezi nejoblíbenější látky, které si každý den oblékáme. Má pevnou strukturu, dobře saje i větrá. Je příjemná i na těle. V obchodech ji většinou najdete ve dvou základních provedeních. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Standardní bavlna roste za podpory chemie

Rozdíl bavlny a bio bavlny - Samoobslužná prádelna Praha 8
Bavlnovník je náchylný k napadení škůdci, proto se na plantážích musí používat pesticidy a umělá hnojiva. Chemikálie sice posilují odolnost rostlin, ale zároveň se dostávají i do hotových látek. Další chemické látky přichází ve fázi bělení nebo barvení.
 
Tento chemický koktejl potom působí přes oblečení přímo na naši kůži. Někdy dokáže vyvolat alergické reakce u lidí s citlivou pokožkou. Proto když si koupíte nové oblečení, vždy ho hned vyperete.

Bio bavlna se zpracovává pomocí přírodních barviv

Při pěstování bio bavlny se nesmí používat žádné chemické látky. K bělení i barvení se využívají jen přírodní oleje a barviva. Její cena je proto mnohonásobně vyšší. Jak je ale možné, že ve velkých řetězcích pak koupíte tričko z bio bavlny za 300 Kč?
BIO

Bio bavlna není vždy 100% bio

Výrobce může jako bio bavlnu označit jakýkoliv výrobek, který obsahuje alespoň 5 – 95 % bio příze. Kontrolujte proto složení každého kusu, který si v bio kvalitě kupujete. Bio materiál totiž může tvořit jen zanedbatelnou část celého výrobku. Procentuální zastoupení vždy najdete na štítku.