Vyplatí se v létě sušit prádlo venku?

Vyplatí se v létě sušit prádlo venku
Sušení prádla prochází v posledních letech turbulentními změnami. Prádelní šňůry nebo věšáky čím dál častěji nahrazují sušičky. Není to ale škoda? Záleží, jaké prádlo chcete teplému slunku a svěžímu větru vystavit. Ne každý materiál a barva jejich působení ocení. Venkovní sušení prádla má své jasné výhody i rizika. 

Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence

Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne. Na prádelní šňůru patří hlavně bílé a světlé kousky, které slunce vybělí. Bílé košile, deky, povlečení nebo trička budou déle vypadat jako nové. 
 
Sušení prádla na slunci - výhody

3 hlavní výhody letního sušení venku:

  • sluníčko vybělí světlé prádlo
  • prádlo rychle schne
  • krásně voní (pokud nebydlíte u dálnice)
  • sušíte zadarmo
I sušení prádla venku má svá pravidla. Stejně jako prádlo v sušičce ho nezapomeňte otočit naruby. Vyvarujete se tak nechtěným dárkům od ptáků, padajícího ovoce nebo stopám po hmyzu. Snažte se prádlo sušit v hodinách, kdy slunce není tak prudké. Jinak se přesuší a bude se špatně žehlit. Sluneční paprsky vám také mohou vypálit do protější strany oblečení knoflíky, lemy výstřihů, ozdobné dekorace nebo nehezké skvrny. Takové vady už nikdy neodstraníte. Kontrolujte, kde se sluníčko nachází a prádlo pověste, až nebude tak silné. Pak budete mít jistotu, že si ho odnesete nadýchané a bez chybičky.

Kdy je lepší se sušení venku vyvarovat?

Prádlo se krásně suší v přírodě, nejlépe na samotě u lesa. Pokud ale žijete ve městě a k dispozici máte jen balkón orientovaný k frekventované silnici, sušení venku není až taková výhra. Prádlo totiž absorbuje všudypřítomný prach a ostatní nečistoty. K romantické představě čerstvého a nadýchaného prádla bude mít daleko. Z toho důvodu tahle metoda nesvědčí alergikům ani lidem s citlivou pokožkou.
 
Na prádelní šňůru nevěšte ani barevné prádlo, jinak jeho syté barvy rychle zmizí. Dejte si pozor také na přesušení. Jestli máte byt orientovaný na jih a domů vám většinu léta pere slunce, prádlo se rychle přesuší a při žehlení s ním budete hodně bojovat. Než prostát u žehlícího prkna mládí, to si raději pořiďte sušičku nebo prádlo sušte doma na sušáku. 
Sušení prádla venku - nevýhody

3 hlavní nevýhody sušení venku:

  • prádlo se může ušinit (hmyz, plody ze stromů, prach)
  • slunce rychle vyšisuje barvy 
  • do prádla se dostávají alergeny
Letní sušení prádla venku má pořád něco do sebe. Než ho ale na pověsíte na prádelní šňůry, zkontrolujte, zda intenzivní slunce neublíží jeho barvám a v okolí se nevyskytuje nic, co by ho mohlo ušpinit. Lidé s alergiemi by na tuto variantu měli raději zapomenout. Pro ty tu máme článek o zásadách sušení prádla v sušičce.