Prací symboly a jak s nimi pracovat u našich praček

Prací symboly
Pojďme se podívat, co konkrétní symboly na štítcích oblečení znamenají a jak se podle nich máme chovat. Klidně sáhněte po nejbližší mikině nebo tričku a vezměte si jeho štítek na pomoc. 
Symbolika-pradla-x
Smrtící symbol pro všechny pračky. Prádlo s tímto štítkem do našich praček prosím nevkládejte. Bohužel ani do vašich domácích praček. Použité látky totiž nejsou vhodné na praní ve vodě. Nezbývá, než s tímhle kouskem vyrazit do chemické čistírny. 
Symbolika-pradla-rucni-praniSymbolika-pradla-teplomer
V ruce nejspíše držíte luxusnější kousek. Třeba spodní prádlo, kašmírový svetr nebo hedvábnou šálu. Tenhle symbol znamená, že je oblečení nutné prát ručně ve studené vodě. Nebo v programu, který to svede za vás. Na našich pračkách je to symbol vaničky bez teploměru. Vyperou ho velmi jemně, ale k nečistotám budou jako vždy nekompromisní. 
Symbolika-pradla-30
Přesně tenhle symbol najdete i na našich pračkách. Jde hlavně o praní jemného prádla, které bez potíží zvládá teplotu vody do 30 °C. Naše pračky ho právě tak vyperou.
Symbolika-pradla-40
Tady pereme nejčastěji barevné prádlo ve vodě ohřáté do 40 °C. Nejlépe to funguje u bavlny, polyesteru a smíšených vláken. Je to bezpečná volba i pro oblečení s potiskem nebo výšivkou, které by vyšší teploty mohly poničit.
Symbolika-pradla-60b

Tento symbol většinou označuje nemačkavé barevné prádlo, které snese teplotu vody do 60 °C. U nás tak pereme jemné prádlo s nižšími otáčkami, aby se jeho jemné tkaniny neponičily.

Symbolika-pradla-60a

Tohle prádlo snese 60 °C, ale není třeba brát ohledy na stupeň odstředění. Standardní barevné prádlo zvládne i maximální otáčky. Jde např. o bavlnu, polyester nebo smíšená vlákna. 

Symbolika-pradla-90

Na 90 °C se většinou pere prádlo, které potřebuje vyvářku. Naše pračky ale používají profesionální prací prostředek, aviváž a dezinfekční přípravek na přírodní bázi, takže prádlo není potřeba vyvářet. V pohodě proto zvolte program na 60 °C. Uvidíte, že prádlo bude dokonale čisté. 

No a to je vlastně celé. Stejně jako sušení prádla v sušičce, ani tohle není žádná věda. Kdybyste si ale ani po přečtení tohoto článku nevěděli rady, určitě nám zavolejte. Rádi vám pomůžeme najít ten nejlepší program pro každou várku vašeho prádla.