Jak prát, abyste si nezničili prádlo

Do oblečení, dek, povlečení a dalších textilních materiálů investujeme průběžně dost peněz. Vyplatí se proto respektovat základní pravidla praní, která jejich životnost prodlouží o pár let. Za odměnu budou zářit dlouho jako nové.
Praní bílého prádla - samoobslužná prádelna SpeedQueen Praha 8

Perte spolu jen prádlo podobných barev

Nemusíte se držet jednotlivých barev, ale vždy perte bílé, barevné a nejlépe i černé prádlo zvlášť. Čím podobnější odstíny spolu perete, tím déle si udrží svou barvu.
Jak správně prát

Zkontrolujte materiál prádla a maximální teplotu praní

Na štítku oblečení i jiných textilií si dohledejte, z jakého jsou materiálu. To vám napoví ohledně teploty i rychlosti otáček. Vždy respektujte uvedenou maximální teplotu praní. Ať se z vašeho vlněného svetru nestane obleček pro panenky a bavlněné tričko už po dvou vypráních nevypadá jako po tátovi.
Jak správně prát - Samoobslužná prádelna SpeedQueen Praha 8

Používejte odpovídající prací prášky

Pořiďte si 3 prací prášky, které zachovají vašemu oblečení svěží vzhled. Prášek na bílé prádlo obsahuje rozjasňující látky, takže bílou udrží opravdu bílou. Nikdy ho nepoužívejte na barevné prádlo, jinak se jasně modrá změní rychle v šedou. Prášek na černé prádlo oživí tmavé barvy. Určitě se vyplatí i speciální prášky na sport, vlnu nebo jemné prádlo.

Pračku plňte tak, aby se vám tam s prádlem vešla i pěst

Nesnažte se do pračky dostat co nejvíc prádla. Nikdy se pak pořádně nevypere, zmačká se a bude se vám špatně žehlit. Pračku naplňte tak, aby se vám dovnitř bubnu s prádlem vešla i pěst nastojato. 
 

Pozor na aviváž. Nerozumí si s každým materiálem

Změkčující aviváž přidávejte k ručníkům, utěrkám, vlněným svetrům nebo froté županům. Vyhněte se jí ale, když perete outdoorové a funkční oblečení. Snižuje jejich odolnost proti vodě.